9 powodów, aby adoptować starsze zwierzę ze schroniska

Opublikowano 25 października 2023 przez Agnieszka

Starsze zwierzęta ze schroniska mają znacznie mniejsze szanse na adopcję niż młodsze. Powodem są obawy związane z codzienną opieką, potencjalnymi dolegliwościami bezpośrednio związanymi z wiekiem oraz schorzeniami, które wymagają dodatkowych kosztów leczenia. Adopcja sędziwego psa ma jednak również wiele zalet. Sprawdź 9 powodów, dlaczego właśnie psiego seniora warto adoptować.

Dostajesz to, co widzisz

Jednym z głównych argumentów osób, które kupują czworonoga jest to, że mogą dostosować jego charakter i temperament do swoich potrzeb. Zwierzęta w schronisku nie tylko mają pełne opisy z profilem, dzięki czemu łatwiej jest dobrać charakter pupila do swojego trybu życia. Opiekunowie poświęcają dużo czasu na obserwowanie zwierząt, współpracując również m.in. z behawiorystami, a Ty przed adopcją wypełniasz formularz adopcyjny - możesz bardzo dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania.

W przypadku starszych zwierząt, wiele z niewiadomych możesz określić już na początku. Otrzymujesz dokładnie to, co widzisz - wielkość, temperament oraz potrzeby pielęgnacyjne. Ułatwia to dopasowanie odpowiedniego psa do Twoich oczekiwań i potrzeb. Jeśli nie przepadasz za niespodziankami, adopcja starszego psa może być idealna!

Przed adopcją, odbędziesz również rozmowy z pracownikami, dzięki czemu pomogą Ci w dobraniu charakteru zwierzaka do Twoich potrzeb. Możliwe są też wizyty przedadopcyjne w domu, dzięki czemu ryzyko problemów i niedopasowania ograniczone zostanie do minimum.

Mniej czasu potrzebnego na szkolenie psa

Starsze zwierzęta wymagają znacznie mniejszego zaangażowania czasowego oraz nadzoru. Szczenięta cieszą się ogromną popularnością, jednak nie każda osoba jest gotowa i chętna, by zająć się żywiołowym pupilem. Młode zwierzaki potrzebują częstych spacerów, również w nocy.  Trzeba być gotowym do ciągłego pilnowania, żeby szczeniak nie wszedł w zakazane miejsca czy nie gryzł mebli. 

Ponadto, szczenięta wymagają wielu godzin treningu. Starsze psy od początku są doskonałymi kompanami. Często znają już podstawowe komendy i wiedzą, jak “współpracować” z człowiekiem. Są też gotowe na długie spacery oraz bycie partnerem do innego spędzania czasu od pierwszego dnia w nowym domu. 

Szkolenie starszego zwierzaka nie jest tak skomplikowane

Fraza „z wiekiem przychodzi mądrość” idealnie pasuje do opisu starszych psów. Istnieje powszechne przekonanie, że starsze psy, zwłaszcza te z schronisk, mogą być trudne do przeszkolenia i mogą mieć już utrwalone złe nawyki. W rzeczywistości jednak wiele z tych obaw jest całkowicie nieuzasadnionych. Zdarzają się sytuacje, gdy poprzedni właściciele musieli oddać psa z powodu problematycznego zachowania - wynika to jednak najczęściej z braku czasu poświęconego na szkolenie zwierzaka, nie z problemów z jego charakterem. 

Najczęstsze powody oddawania zwierząt do schronisk, to sytuacje życiowe jak np. rozwód, bądź nieprzemyślana decyzja o kupnie pupila. W związku z tym, wiele dorosłych psów przebywających w schroniskach jest już zapoznanych z podstawowymi zasadami życia w domu. 

Szczeniaki są pełne energii, a proces ich szkolenia może być wymagający, ponieważ oczekuje od nas dużo więcej czasu i cierpliwości. Z kolei starsze psy już wiedzą, że to zabawki są do gryzienia, a nie buty właściciela. Życie z psem, który ma już pewne doświadczenie, jest o wiele łatwiejsze.

Starsze psy wciąż są chętne do nauki

Psy są zdolne do nauki przez całe życie. Mogą przyswajać nowe komendy, normy i zachowania aż do późnej starości. Często psy dorosłe, będąc ogólnie bardziej opanowane, zrelaksowane i mniej rozkojarzone niż szczeniaki, okazują wielką ochotę do nauki. To staje się szczególnie widoczne w trakcie treningu: podczas gdy młode psy mogą szybko się męczyć i tracić koncentrację, starsze utrzymują skupienie przez znacznie dłuższy czas.

Dodatkowo psy starsze, szczególnie te adoptowane ze schronisk, okazują się wyjątkowo wdzięcznymi towarzyszami. Są świadome, co zawdzięczają swoim nowym opiekunom i zrobią wszystko, by sprostać ich oczekiwaniom. Taka wdzięczność za drugą szansę, którą otrzymały, będzie manifestowana każdego dnia – nie tylko poprzez czułość i przywiązanie, ale także poprzez chęć do przestrzegania poleceń i nauki nowych zasad.

Cisza i spokój? Będziesz na tak!

Bardziej dojrzałe zwierzęta, w przeciwieństwie do szczeniaków, cenią sobie spokój i czas odpoczynku. Kiedy młode wydają się mieć niewyczerpane zasoby energii i mogłyby się bawić przez cały dzień, dorosły pies chętnie skorzysta z drzemki w komfortowym kącie i nie stresuje się, gdy przez moment pozostaje sam. Preferuje także krótsze spacery i nie oczekuje intensywnego planu dnia pełnego różnorodnych aktywności.

Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że aktywność, której potrzebuje Twój pupil zależy również od rasy, jednak nawet najbardziej żywiołowy pies nauczy się z upływem lat cieszyć spokojem i ciszą – jest to w końcu idealny sposób na regenerację przed kolejnym spacerem z właścicielem.

Oszczędzasz pieniądze

Istnieje mit o tym, że adopcja starszego zwierzaka to często duże większe koszty przy adopcji… nic bardziej mylnego! Dorosłe zwierzę często jest już zaszczepione, odrobaczone i zaczipowane. Wiele starszych psów jest także już wysterylizowanych lub wykastrowanych. Każdy z tych zabiegów to koszty, które musieliby ponieść właściciele szczeniąt, a których Ty możesz uniknąć.

Podczas pobytu w schronisku zwierzęta są pod stałą opieką i mają zapewnione leczenie w razie potrzeby. Często opiekunowie korzystają z możliwości zakładania zbiórki na leczenie konkretnego zwierzaka - pamiętaj, że Ty również będziesz mieć taką możliwość, a Wasza wspólna historia może tym bardziej poruszyć Darczyńców!

Starsze zwierzę jak najbardziej może zachorować - jak każde, niezależnie od wieku! To wiąże się oczywiście z wydatkami weterynaryjnymi – ale takie koszty mogą wystąpić niezależnie od wieku Twojego pupila. Dbając odpowiednio o zwierzaka poprzez odpowiednią dietę i regularne kontrole weterynaryjne, możesz zachować go w zdrowiu na wiele lat. Wcześniejsze wykrycie chorób umożliwia też bardziej efektywne leczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka.


Masz już zwierzaka? Żaden problem

Adoptując starszego psa, masz szansę na znalezienie kompana, który będzie w stanie zbudować pozytywne relacje z istniejącymi już w domu zwierzętami. Starsze psy mają już uformowany charakter i stabilne zachowania, a opiekunowie ze schroniska pomogą ocenić i dopasować czworonoga do Twojej rodziny. Dzięki temu możesz uniknąć wielu potencjalnych konfliktów i zapewnić spokojne i harmonijne współistnienie wszystkim pupilom. 

Schroniska często umożliwiają przeprowadzenie spotkań adaptacyjnych pomiędzy obecnymi a potencjalnie nowymi zwierzętami domowymi, co pozwala ocenić, jak zwierzęta na siebie reagują, czy są w stanie się zaakceptować i czy nie ma między nimi zbyt dużo napięć.

Zyskasz przyjaciela na dobre i na złe

Starsze zwierzęta potrzebują uwagi i ciepłego domu tak samo mocno, jak te młodsze. Mają jeszcze dużo miłości, żeby obdarzyć nią swoją nową rodzinę. Często też doświadczenie schroniska sprawia, że dużo bardziej docenią bliskość z człowiekiem i odwzajemnią się wdzięcznością, lojalnością i uczuciem.

Biorąc starszego przyjaciela ze schroniska, nie tylko dajesz mu dom, miłość i ochronę. Robisz też miejsce w schronisku dla innych pupili, którzy może właśnie będą gotowi na znalezienie swojego człowieka. Czynisz świat lepszym - dla zwierząt, siebie i innych. To małe gesty budują naszą codzienność i kształtują świat wokół nas.

Jesteś bohaterem - ratujesz życie

Niestety coraz częściej słyszymy o problemach schronisk ze zbyt dużą liczbą zwierząt. Zdarza się, że kupno zwierzaka jest nieprzemyślane, po czym przy najmniejszych problemach zwierzęta są oddawane. Wtedy zazwyczaj do schroniska nie trafiają już małe, słodkie szczeniaczki, ale dorosłe zwierzęta, którym coraz ciężej znaleść jest z biegiem czasu kochający dom. 

Adoptując starszego psa, staniesz się żywym przykładem empatii i odpowiedzialności. Zainspirujesz innych do refleksji nad wartościami, jakimi się kierują. To bezcenne doświadczenie, którego wielu ludzi nigdy nie doświadczy. Każde życie jest cenne, niezależnie od wieku - okazując gotowość do przyjęcia starszego zwierzęcia, promujesz adopcję starszych psów. Dzięki temu możemy się od siebie wzajemnie uczyć takich wartości takich jak altruizm, dojrzałość emocjonalna i umiejętność kochania tych, którzy najbardziej tego potrzebują. 

Adopcja zwierzęcia, dostosowanie domu pod jego potrzeby, czy ewentualne późniejsze leczenie to koszty. Nawet jeśli boisz się, że możesz im nie sprostać, pamiętaj, że nie musisz mierzyć się z nimi samodzielnie! Tworząc zbiórkę na Pomagam.pl, możesz uzyskać wsparcie, które pomoże Ci pokryć koszty związane z opieką nad Twoim pupilem. Jak to działa?

Jasny cel

Określ cel, na który zbierasz pieniądze - im bardziej konkretny, tym lepiej. Możesz zbierać np. na konkretną operację, leki, opiekę weterynaryjną, ale też codzienne potrzeby zwierzęcia. Darczyńcy chętniej Cię wesprą, mając konkretną wizję na co przeznaczysz zebrane fundusze.

Treść zbiórki

Przybliż Darczyńcom Wasz świat! Opowiedz o życiu swojego zwierzaka oraz jego osobowości. Umieść w opisie poruszające opowieści, które pobudzą empatię u czytelników. Im bliższy stanie się Twój zwierzak innym, tym chętniej go wesprą i będą mu kibicować np. w drodze do zdrowia. Dodaj również zdjęcia - to one będą najbardziej przykuwać wzrok i sprawią, że zbiórka będzie wydawać się bardziej wiarygodna.

Rozpowszechnienie zbiórki

Udostępnij link do zbiórki na swoich profilach społecznościowych, a także poproś swoich przyjaciół i rodzinę o to samo. Pamiętaj o  kontakcie z lokalnymi mediami, takimi jak gazety, stacje telewizyjne lub radiowe. Szukaj mniej oczywistych dróg dotarcia do osób, które będą chętne Ci pomóc - może lokalne organizacje prozwierzęce, albo rozwieszenie ogłoszenia u Twojego weterynarza? Działaj, żeby zwiększyć rozpoznawalność Twojej zbiórki wśród lokalnej społeczności. 

Relacje z darczyńcami

Nie zapomnij podziękować każdemu, kto wsparł Twoją zbiórkę. Twórz regularne aktualizacje, pokazując w ten sposób postępy i wyniki. Zaangażuj swoich Darczyńców, utrzymuj z nimi kontakt i buduj relację. Kiedy osoby zaangażowane zobaczą, że ich wsparcie ma realny wpływ na życie Twojego zwierzaka, chętniej udzielą go ponownie!

Adopcja starszego lub chorego zwierzęcia zawsze wiąże się z pewnymi obawami, ale nie zapominaj, że w Twoim otoczeniu na pewno znajdują się osoby, które chętnie podadzą Ci pomocną dłoń. Dzięki wsparciu rodziny, przyjaciół i społeczności możesz stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą opieka nad zwierzakiem w potrzebie.

Sprawdź również nasze inne artykuły na temat promowania zbiórki:

Jak promować zbiórkę na Facebooku:

https://pomagam.pl/blog/promowanie-zbiorki-na-facebooku/

Jak zainteresować media swoją akcją charytatywną:

https://pomagam.pl/blog/zbiorka-w-mediach/

Jak promować zbiórkę offline: 

https://pomagam.pl/blog/promowanie-zbiorki-poza-internetem-5-pomyslow/

Potrzebujesz funduszy na ważny cel? Załóż zbiórkę pieniędzy na Pomagam.pl

Załóż zbiórkę


Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij