Jak pacjent może opłacić wysokie koszty leczenia poza NFZ, kiedy brakuje pieniędzy?

Katarzyna
03 lipca 2024
Jak opłacić wysokie koszty leczenia, kiedy brakuje pieniędzy?
Jak opłacić wysokie koszty leczenia, kiedy brakuje pieniędzy?

W obliczu nieoczekiwanej choroby lub wypadku, koszty leczenia mogą być wysokie i szybko rosnąć, stawiając pacjentów oraz ich rodziny przed trudnymi wyborami finansowymi. W Polsce, choć system opieki zdrowotnej oferuje wiele usług w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, istnieją sytuacje, w których pacjenci muszą samodzielnie pokrywać koszty operacji, dodatkowych zabiegów, leków, sprzętu czy rehabilitacji - Narodowy Fundusz Zdrowia nie wszystko finansuje. Oto kilka sposobów na radzenie sobie z wysokimi kosztami leczenia, gdy zasoby finansowe są ograniczone.

Porozmawiaj z lekarzem o kosztach leczenia

Wykorzystanie doświadczenia i wiedzy lekarza pozwala na znalezienie optymalnych rozwiązań w sytuacji, gdy nasze środki finansowe są ograniczone.

Zacznij od szczerej rozmowy z lekarzem prowadzącym. Lekarze, dzięki swojemu doświadczeniu, często mogą zaproponować mniej kosztowne alternatywy leczenia lub leki równoważne, ale tańsze.  Dodatkowo często są w stanie doradzić w zakresie wyboru placówek medycznych, czy tego, jak ubiegać się o zwrot kosztów świadczeń.

Ponadto, lekarz może informować o dostępnych programach lekowych, do których można się kwalifikować. w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Posiadają również wiedzę o funduszach i stowarzyszeniach oferujących pomoc pacjentom mierzącym się z konkretnymi schorzeniami. Mogą doradzić, do których organizacji warto się zwrócić oraz jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc.

Sprawdź rachunki i negocjuj zwrot kosztów leczenia

Rachunki za leczenie mogą zawierać błędy, które nieświadomie podnoszą koszty. Zaleca się dokładne przeanalizowanie każdej pozycji. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z placówką medyczną i je wyjaśnić. Niektóre szpitale i kliniki mogą oferować możliwość negocjacji wysokości rachunków lub rozłożenia płatności na raty.

Sprawdź możliwości leczenia za granicą

Leczenie za granicą to temat, który budzi zainteresowanie wielu osób, zwłaszcza tych, które planują podróże lub dłuższy pobyt w innym państwie. Istnieje wiele możliwości skorzystania z opieki zdrowotnej poza granicami kraju, a dzięki europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) możemy korzystać z usług medycznych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w wielu krajach Unii Europejskiej. Warto jednak pamiętać, że leczenie na podstawie EKUZ nie zawsze jest bezpłatne i może wiązać się z koniecznością poniesienia kosztów współpłacenia.

Osoby ubezpieczone w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce mogą również złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia, jeśli koszty te musiały ponosić w innym państwie. Aby otrzymać zwrot, należy złożyć odpowiedni wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który pokrywa koszty na podstawie określonych przepisów. Refundacja może obejmować zarówno koszty leczenia w placówkach prywatnych, jak i udzielonych świadczeń w publicznych instytucjach zdrowotnych.

W ramach europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego, osoby podróżujące mogą ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów leczenia, jeśli usługi medyczne były udzielane zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju. To istotne, aby przed wyjazdem dokładnie sprawdzić zasady korzystania z opieki zdrowotnej za granicą i upewnić się, że jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni na wypadek nagłej choroby lub wypadku.

Pamiętajmy, że zarówno możliwość skorzystania z EKUZ, jak i zwrot poniesionych kosztów leczenia zależą od wielu czynników, w tym od rodzaju świadczeń zdrowotnych oraz przepisów obowiązujących w danym państwie. Dlatego warto zasięgnąć szczegółowych informacji i odpowiednio przygotować się do wyjazdu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z leczeniem za granicą.

Poszukaj organizacji charytatywnych i fundacji, które mogą Ci pomóc

Wiele organizacji pozarządowych i fundacji w Polsce oferuje wsparcie finansowe osobom w trudnej sytuacji zdrowotnej. Organizacje te często prowadzą zbiórki pieniędzy, oferują wsparcie w zakupie leków czy pokrywają koszty terapii.

Każda organizacja charytatywna czy fundacja ma określony zakres działania. Niektóre skupiają się na wsparciu osób z konkretnymi schorzeniami, takimi jak nowotwory, choroby serca, czy rzadkie choroby genetyczne. Inne mogą oferować wsparcie bardziej ogólne, np. dla osób z przewlekłymi chorobami czy w trudnej sytuacji życiowej. Warto dokładnie zapoznać się z ich ofertą, aby stwierdzić, czy dana organizacja może odpowiedzieć na potrzeby Twoje lub Twoich bliskich.

By otrzymać pomoc, zazwyczaj konieczne jest złożenie wniosku lub zarejestrowanie się. Warto więc zebrać wszelkie niezbędne dokumenty medyczne, które potwierdzają diagnozę i potrzebę leczenia. Wiele organizacji wymaga także krótkiego opisu sytuacji życiowej i finansowej, aby lepiej zrozumieć potrzeby wnioskującego.

Oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego, organizacje często oferują też doradztwo indywidualne, które może obejmować pomoc w załatwianiu formalności, dostęp do specjalistycznych porad prawnych czy psychologicznych. 

Skorzystaj z programów lekowych i refundacyjnych: 

W Polsce funkcjonują różne programy lekowe i refundacyjne, które umożliwiają pacjentom dostęp do drogich terapii. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, który ma największą wiedzę w tym zakresie. Lekarz może nie tylko informować o istnieniu i działaniu takich programów, ale także pomagać w procesie aplikacyjnym. Dzięki temu pacjenci mogą uzyskać dostęp do leczenia, na które normalnie nie mogliby sobie pozwolić.

Załóż internetową zbiórkę pieniędzy i zbieraj środki na swoje leczenie

Zbiórki pieniędzy na platformach crowdfundingowych zdobywają w Polsce coraz większą popularność, stając się ważnym narzędziem w pozyskiwaniu środków na pokrycie kosztów leczenia. Crowdfunding umożliwia zgromadzenie funduszy od szerokiej grupy ludzi - zarówno od bliskich, jak i od zupełnie obcych osób, które chcą wspierać dobre inicjatywy. Jak założyć zbiórkę?

  • Wybierz odpowiednią platformę crowdfundingową. W Polsce dostępnych jest wiele serwisów tego typu, z różnymi warunkami i prowizjami. Ważne jest, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada potrzebom i oczekiwaniom, a także cieszy się zaufaniem użytkowników.

  • Opisz swoją sytuację oraz dodaj zdjęcia. Kluczowym elementem każdej zbiórki jest przejrzyste i szczere przedstawienie sytuacji. Należy opisać, na co będą przeznaczone zebrane środki, jakie jest aktualne stan zdrowia, jaki rodzaj leczenia jest potrzebny i dlaczego wymaga on dodatkowego finansowania. Historia powinna być prawdziwa i poruszająca, aby zyskać zaufanie i empatię potencjalnych darczyńców. Dodaj również zdjęcia, które obrazują Twoją historię. 

Więcej przeczytasz na naszym blogu:

Jak wybrać odpowiednie zdjęcie do zbiórki? https://pomagam.pl/blog/zdjecie-zbiorki-internetowej-jak-dobrac/

Jak napisać angażujący opis zbiórki? https://pomagam.pl/blog/angazujacy-opis-zbiorki-jak-poruszyc-innych/

  • Wyznacz kwotę, jakiej potrzebujesz. Ważne jest, aby realistycznie oszacować kwotę, która jest potrzebna. Powinna ona pokrywać koszty leczenia, leków, ewentualnej rehabilitacji oraz innych związanych z chorobą wydatków. Zbyt wysoka kwota może zniechęcić darczyńców, podczas gdy zbyt niska nie pokryje wszystkich potrzeb.

  • Zacznij zbierać środki, aktywnie promując swoją zbiórkę. Aktywna promocja zbiórki w mediach społecznościowych, lokalnych mediach czy przez rodzinę i znajomych jest kluczowa. Im szersze grono osób dowie się o zbiórce, tym większa szansa na zebranie potrzebnej kwoty.

Promocja zbiórki na Facebooku. Kilka pomysłów od Pomagam.pl https://pomagam.pl/blog/promowanie-zbiorki-na-facebooku/ 

Jak promować zbiórkę pieniędzy? Funkcje serwisu Pomagam.pl https://pomagam.pl/blog/jak-promowac-zbiorke-pieniedzy/

Twoja zbiórka w mediach. Jak zainteresować dziennikarzy?

https://pomagam.pl/blog/zbiorka-w-mediach/ 

Pokrycie wysokich kosztów leczenia, kiedy brakuje środków finansowych, jest wyzwaniem, ale istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z tą trudną sytuacją. Od wsparcie specjalistów, przez szukanie wsparcia w organizacjach charytatywnych, crowdfunding, po korzystanie z programów rządowych, i wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół – każda z tych opcji może pomóc w trudnych chwilach. Ważne jest, aby aktywnie poszukiwać dostępnych możliwości i nie bać się prosić o pomoc. W sytuacjach kryzysowych, wsparcie społeczności, rodziny i instytucji może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia.

Chcesz założyć internetową zbiórkę pieniędzy? Na Pomagam.pl możesz to zrobić całkowicie za darmo:

ZAŁÓŻ ZBIÓRKĘ


Nie wiesz jak założyć zbiórkę? Odwiedź nasz kanał na Youtube, gdzie wyjaśniamy Ci jak to zrobić:

Jak założyć zbiórkę?


Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij