Magiczny czas pomagania! Jak wspieramy potrzebujących w święta.

Agnieszka
30 listopada 2023
Jak w okresie świątecznym możesz wesprzeć innych? Sprawdź tegoroczne inicjatywy i zostań świętym mikołajem.
Jak w okresie świątecznym możesz wesprzeć innych? Sprawdź tegoroczne inicjatywy i zostań świętym mikołajem.

W 2022 roku aż 85% z nas planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy. Jak zostać świętym Mikołajem? Sprawdź listę tegorocznych akcji charytatywnych.  

Nieraz udowodniliśmy, że mamy ogromne i otwarte serca oraz potrafimy jednoczyć się nie tylko w momentach kryzysowych. Idealnym przykładem jest końcówka roku, szczególnie okres bożonarodzeniowy, kiedy nasza chęć niesienia pomocy potrzebującym widoczna jest jeszcze bardziej niż zwykle. 

W zeszłym roku aż 85% Polaków planowało pomoc innym w tym magicznym czasie. Najczęściej wiązało się to z kupnem produktów wspierających akcje charytatywne. 4 na 10 Polaków przekazało datek, a co trzecia osoba - dary rzeczowe (według raportu “Pudliszki -  Smak Pomagania”).

Pomaganie w okresie bożonarodzeniowym mamy mocno zakorzenione w naszej kulturze. To szczególny czas w roku, w którym mówi się wiele o wspólnocie, pamięci o potrzebujących i wspieraniu siebie nawzajem. To również czas refleksji, jak możemy być lepszym człowiekiem i co dobrego możemy zrobić dla innych.

Grudzień to również ostatnia chwila na odliczenie podatku od darowizn na rzecz organizacji pozarządowych. Z ulgi można skorzystać, jeśli darowizna została przekazana na cele określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Może to być na przykład na rzecz rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej, działalność charytatywna lub na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Rosnąca z każdym rokiem liczba akcji świątecznych, a wraz z nią wciąż zwiększająca się skala pomocy są najlepszym dowodem na to, że jako społeczeństwo lubimy pomagać i chętnie angażujemy się w inicjatywy charytatywne na rzecz potrzebujących. 

Chcesz pomóc, ale nie wiesz jak? Sprawdź listę 12 akcji charytatywnych przygotowaną przez serwis crowdfundingowy Pomagam.pl.  

Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka jest jednym z największych programów społecznych w Polsce. Projekt wystartował w 2001 roku i trwa już ponad 20 lat. Łączy ze sobą osoby, które chcą pomagać, z tymi które pomocy potrzebują najbardziej. Wolontariusze i Wolontariuszki wyszukują rodziny, które borykają się z trudnościami, po czym docierają do nich z pomocą. Każdy może zostać Darczyńcą, bądź stworzyć swoją paczkę dla konkretnej rodziny. 

18 listopada Szlachetna Paczka udostępniła internetową Bazę Rodzin, które czekają na pomoc w tym roku, więc możesz już działać! Na ten cel możesz założyć darmową zbiórkę pieniędzy i zbierać środki na dedykowanej do tego stronie np. na Pomagam.pl. 

WOŚP

Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chyba nikomu w Polsce nie trzeba przedstawiać! Gramy razem już 32. rok, bijąc rekordy zebranych pieniędzy z każdym finałem. Zbiórki na WOŚP można tworzyć cały rok, ale już 28 stycznia 2024 r. odbędzie się 32. finał, który dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Tegorocznym cel akcji: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. 

Akcja List dla Seniora Fundacji Święty Mikołaj dla Seniora 

Od 2018 roku Fundacja Święty Mikołaj dla Seniora realizuje w  okresie świątecznym akcję, w której domy pomocy społecznej oraz placówki opieki są zapraszane do włączenia się w projekt pełen empatii i ciepła. 

“Nasze działania polegają na zachęcaniu podopiecznych tych instytucji do pisania listów, w których mogą wyrazić swoje potrzeby i marzenia. Te osobiste wiadomości, za pośrednictwem naszej strony internetowej, docierają do ludzi o wielkich sercach – naszych Świętych Mikołajów, którzy są gotowi spełnić te życzenia. Chociaż często prezenty dla Seniorów mają charakter praktyczny, spełniając ich podstawowe potrzeby, głęboko wierzymy, że prawdziwą wartością tej akcji są emocje, które nią towarzyszą.” - pisze Fundacja na stronie akcji.

Mikołajkowy Blok Reklamowy Polsatu

W zeszłym roku dziewiętnastą odsłonę akcji oglądało ponad 4,2 mln widzów, dzięki którym Fundacja Polsat otrzyma dla podopiecznych ponad 1,7 miliona złotych. W tym roku akcja odbędzie się już po raz 20! 6 grudnia o godz. 18:45 Polsat wyemituje specjalny blok reklamowy, z którego całkowity dochód, obliczany na podstawie wyników oglądalności, zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym Fundacji. Więcej o tegorocznej edycji możesz dowiedzieć się tutaj.

Akcja “Podaruj misia” Rossmann i Fundacja TVN

Jak co roku w okresie przedświątecznym ruszyła akcja charytatywna "Podaruj Misia". To idealna okazja, by nie tylko kupić pluszaka na prezent, ale również pomóc przy tym osobom potrzebującym. W tym roku projektowaniem zabawek zajęły się 4 nowe pary i dostępne są do wyboru 4 pluszaki: Miś Dorotka, Martyna, Marta i Grzesiek.

Cena jednej maskotki to 70 zł - może w tym roku postanowisz podarować misie ze swoją społecznością np. do konkretnego domu dziecka? Możesz stworzyć zbiórkę na ten cel na Pomagam.pl. 

Wigilia Caritas dla ubogich, bezdomnych i samotnych

Caritas Polska co roku w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce organizuje Wigilię Caritas - czas spotkania dla osób ubogich, bezdomnych i samotnych, kiedy mogą usiąść razem do wspólnego stołu. W zeszłym roku w akcję zaangażowało się aż 85 miast, w tym może być ich jeszcze więcej!

W 2023 r. zorganizowana zostanie już szósta akcja Wigilii Caritas - możesz się zaangażować między innymi jako wolontariusz, ponieważ każda para rąk do pracy będzie potrzebna! Przygotowania obejmują nie tylko gotowanie barszczu, czy lepienie pierogów. Potrzebujący otrzymają również paczki ze świątecznymi upominkami.

Świece Caritas na wigilijnym stole

Oprócz Wigilii dla ubogich, można dodatkowo wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które oznacza nadzieję na lepszy los dla setek tysięcy dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. 

W ramach 29. edycji akcji Caritas Polska przygotowało ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Główne cele, którym służą środki zebrane przy sprzedaży świec, to m.in. finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, czy stypendiów. O przeznaczeniu wpływów związanych z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom będą decydować diecezjalne Caritas, uwzględniając lokalne potrzeby.

Podaruj Wigilię - Mali Bracia Ubogich

Stowarzyszenie “Mali Bracia Ubogich” wychodzi z kolejną inicjatywą, która ma wesprzeć Seniorów w tym wyjątkowym czasie.

“Kiedy myślimy o Świętach, wyobrażamy sobie stół nakryty białym obrusem i choinkowe światełka. Na stole piętrzą się przysmaki, a obok siedzą ci, których kochamy. Gwar rozmów, śmiech, dźwięki kolęd… Są jednak mieszkania, w których panuje cisza” - takie słowa o akcji możemy przeczytać na stronie Stowarzyszenia.

Darowizny są przeznaczane nie tylko na świąteczną kolację, ale także dojazd i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom.

Święta z Ubogimi wspólnoty Sant'Egidio

Wspólnota Sant’Egidio organizuje Święta z Ubogimi. W 1982 r. po raz pierwszy mała grupa zasiadła do świątecznego stołu w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu. Od pierwszego obiadu bożonarodzeniowego minęło już ponad 40 lat, a świąteczny stół rozrasta się każdego roku.

Na wspólną kolację wigilijną można nie tylko przynieść prezenty, ale również coś ugotować - średnia cena jednego świątecznego obiadu to 50 zł.

Zbiórki Wspólnoty możesz znaleźć na Pomagam.pl: https://pomagam.pl/org/santegidio

Charytatywne kartki świąteczne PAH

Polska Akcja Humanitarna to organizacja, która niesie pomoc nie tylko na terenie Polski, ale również w najdalszych zakątkach świata, jak Jemen, Kenia, czy Madagaskar. Pomoc humanitarna jest też cały czas dostarczana do potrzebujących z terenów objętych działaniami wojennymi w Ukrainie.

Jak co roku zostały przygotowane specjalne kartki świąteczne, które można zakupić. Dochód ze sprzedaży kartek, zarówno papierowych, jak i internetowych, wesprze działania Polskiej Akcji Humanitarnej. Wzory kartek znajdziesz tutaj.

Betlejemskie Światło Pokoju

Moment odpalania Światła w Betlejem zawsze jest magiczny. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę - całą można śledzić tutaj: https://swiatlo.zhp.pl/

Świąteczna Zbiórka Żywności

W Polsce ponad 1,5 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, dlatego 27. Świąteczna Zbiórka Żywności ruszyła pod hasłem “Święta godne, a nie głodne”. Pomóc można m.in. wpłacając darowizny. Możesz stworzyć zbiórkę pieniędzy dla konkretnego Banku Żywności z Twojej okolicy na Pomagam.pl, a następnie wpłacić zebraną sumę na stronie akcji: https://zbiorkazywnosci.pl/.

Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć pomagać!

W chwilach świątecznej radości i bliskości, nie zapominajmy o tych, którzy ciepła i wsparcia potrzebują najbardziej. Nigdy nie jest za późno, żeby dołączyć do akcji, bądź zdecydować się na wsparcie drugiej osoby w ciągu roku. 

Nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok możesz wspierać organizacje społeczne np. fundacje i stowarzyszenia, które opiekują się potrzebującymi i chorymi. Sam/a również możesz zbierać pieniądze na dowolny cel w serwisie Pomagam.pl - za darmo i bez żadnych opłat. To miejsce, gdzie zaledwie kilka kliknięć dzieli Cię od stania się aniołem stróżem dla kogoś w potrzebie.

Zbiórkę możesz założyć również, biorąc udział w konkretnej akcji charytatywnej. Wybierz rodzinę w Szlachetnej Paczce, bądź konkretny Bank Żywności i zaangażuj swoich bliskich lub znajomych z pracy lub miejsca,w  którym działasz. Możesz też zbierać pieniądze, dzięki którym kupisz jedzenie na Wigilię dla potrzebujących, bądź prezenty do domu dziecka. Razem możemy więcej!

Co jest ważne podczas zakładania zbiórki?

Jasny cel

Określ cel, na który zbierasz pieniądze - im bardziej konkretny, tym lepiej. Możesz zbierać np. na wsparcie konkretnej rodziny w Szlachetnej Paczce, bądź WOŚP. Darczyńcy chętniej Cię wesprą, mając konkretną wizję, na co przeznaczysz zebrane fundusze. 

Treść zbiórki

Przybliż Darczyńcom Twoją ideę! Opowiedz, dlaczego wsparcie tej konkretnej inicjatywy jest dla Ciebie ważne. Jeśli są to osobiste powody, przedstaw swoją historię. Im bliższy Darczyńcom stanie się Twój cel, tym chętniej go wesprą i będą mu kibicować. 

Rozpowszechnienie zbiórki

Udostępnij link do zbiórki na swoich profilach społecznościowych, a także poproś swoich przyjaciół i rodzinę o to samo. Pamiętaj o  kontakcie z lokalnymi mediami, takimi jak gazety, stacje telewizyjne lub radiowe - zaangażowanie lokalnej społeczności potrafi stworzyć wspólnotę, która działa w konkretnym celu! Szukaj mniej oczywistych dróg dotarcia do osób, które będą chętne Ci pomóc.

Relacje z darczyńcami

Nie zapomnij podziękować każdemu, kto wsparł Twoją zbiórkę. Twórz regularne aktualizacje, pokazując w ten sposób postępy i wyniki. Zaangażuj swoich Darczyńców, utrzymuj z nimi kontakt i buduj relację. Kiedy osoby zaangażowane zobaczą, że ich wsparcie ma realny wpływ na życie drugiego człowieka, chętniej udzielą go ponownie!

Sprawdź również nasze artykuły na temat promowania zbiórki:

Jak zainteresować media swoją akcją charytatywną: 

https://pomagam.pl/blog/zbiorka-w-mediach/

Jak promować zbiórkę na Facebooku:

https://pomagam.pl/blog/promowanie-zbiorki-na-facebooku/

Jak promować zbiórkę offline: 

https://pomagam.pl/blog/promowanie-zbiorki-poza-internetem-5-pomyslow/

Potrzebujesz funduszy na ważny cel? Załóż zbiórkę pieniędzy na Pomagam.pl

https://pomagam.pl/nowa-zbiorka 


Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij