Zbiórka Ostatni Mikołaj dla Gwiazdy - zdjęcie główne

Ostatni Mikołaj dla Gwiazdy

9 430 zł  z 9 000 zł (Cel)
Wpłaciło 155 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Ostatni Mikołaj dla Gwiazdy - niech będzie wyjątkowy…


Jedziemy szutrową dróżką, wkoło rozlewa się zieleń i zapach sosen, robi się już szarawo, unosi się delikatna mgła, której kryształki jakby zawisły w powietrzu. Podjeżdżamy pod stare gospodarstwo. Trawa trzeszczy pod nogami, ziemia jest twarda. Chwytamy za drewniany kołek przy starej bramie, która otwiera się, skrzypiąc głośno. Wewnątrz widok jak sprzed wieków, jakby czas zastygł w tej mgle. Domek jak ten z piernika z bajek naszego dzieciństwa. W rogu niewielka obórka, dalej rozpadający się, pusty dawno kurnik. Burek przy budzie spogląda na nas podejrzliwie, a wzdłuż płotu kiermasz rzeczy niepotrzebnych, których ktoś nie umie oddać, jak to bywa, kiedy nie chcemy zaakceptować zmian i upływającego czasu. Na betonowych schodkach pojawia się zgarbiona postać, która trochę ginie nam we mgle. Staruszek zachrypłym głosem nawołuje swego burka, a ten koślawo podbiega i siada mu przy nogach. Podchodzimy bliżej. Straszy Pan wyciąga rękę odzianą w podartą, starą rękawicę. Sprawia wrażenie, jakby wykonywała z nim chyba wszystkie prace na przestrzeni lat. Zawstydzony schyla wzrok i dyskretnie zakrywa palcami wielkie dziury, potem szybko chowa dziurawe skarpety w wielkich ubłoconych kaloszach i wskazuje na obórkę - "tam stoi moja Gwiazda". Podążamy za staruszkiem.

Gwiazda robiła wszystko i żyła tu, w gospodarstwie, przeszło 20 lat. Tu przyszła na świat i tu miała dożyć swych dni. Jednak będzie inaczej. Staruszek stracił siły szybciej, niż przewidział. Cały majątek przejęły dzieci starszego Pana. Chcą zabrać go w zgiełk wielkiego miasta, choć mawia się, że starych drzew się nie przesadza. Chciał dożyć swych dni tutaj, przy burku i swojej Gwieździe, ale nie będzie mu dane.

Święta ma już spędzić w mieście, z dziećmi, które rzadko u niego do tej pory bywały. Nie oceniamy, bo nie wolno - tylko słuchamy. Staruszkowi ciekną łzy po pomarszczonych policzkach. Pokazuje nam rozpadającą się ławeczkę i opowiada o rumianej żonie, która na niej siadywała za życia. Pokazuje zgliszcza, będące niegdyś ich ogródkiem, gdzie sadzili razem groszek i rosły dorodne porzeczki. Mówi co chwila, że "młodzi" nie rozumieją…

Na końcu wchodzimy do obórki. Stoi tam, na świeżej słomie, kara Gwiazda. Jego ukochana Gwiazda, najpiękniejsza na świecie. Robiła wszystko, jak twierdzi staruszek. Pracowali w lesie, wozili razem ziemniaki z pola, jeździł na niej wierzchem do medyka po leki i do sklepu po mleko. Kiedyś. Dziś Gwiazda wychodzi już tylko skubać siano obok obórki, a jej widok cieszy zmęczone oczy staruszka. Dzieci zgodziły się, aby ojciec zabrał starego burka, ale Gwiazda musi zostać sprzedana. Dla staruszka jest całym sercem, dla dzieci "majątkiem".

Staruszek lada dzień wyjeżdża do miasta. Opowiada, że chciał zabrać jakoś ławeczkę, żeby móc siadywać pod blokiem w wielkim mieście, ale tam podobno są nowoczesne, metalowe ławki, które nie straszą jak ta jego. Pyta, czy mógłby zachować chociaż stary kantar Gwiazdy, i czy na pewno spłacimy - bo jego syn nie odpuści i sprzeda klacz na rzeź. Znowu lecą mu łzy, czołem wtula się w chrapy swojej Gwiazdy, drżą mu ręce, słyszymy tylko szept, ale zbyt niewyraźny, abyśmy rozumieli. To tak intymna chwila, że wychodzimy, aby z szacunkiem zostawić ich razem. Pewnie nigdy się już nie spotkają.

Za moment pod bramą słychać ryk silnika. Podjechał syn starszego Pana podpisać umowę. 4000 zł. Tyle musimy zapłacić do 10 stycznia 2019 roku. To i tak 700 zł mniej, niż syn chciał, ale starszy Pan resztkami sił zapewne wyszeptał z nieukrywaną złością "miej chociaż honor!" i syn przystał na "honorowe" 4000 zł.  

Zabraliśmy tego dnia Gwiazdę ze sobą. Wsiadła bez problemu, pogodzona ze wszystkim. Zabraliśmy ją na nasz zwierzęcy folwark. Aby dożyła swych dni wśród innych koni, które los do nas skierował. Nigdy nie zapomnimy zgarbionej sylwetki staruszka, który stał przy skrzypiącej bramie i machał nam na pożegnanie, powoli ginąc w mlecznej mgle, za sosnowym lasem. To było dla nas przypomnienie, jak ważni są starsi ludzie, wszystkie odchodzące pokolenia, jak ważnym jest szanować i starać się rozumieć tych, którzy byli przed nami, a teraz opuszczają scenę.  

Mamy niewiele czasu i stąd, mimo Świąt, bardzo prosimy Was jeszcze raz, w grudniu 2018 roku, o pomoc dla niej.  

Prosimy pomóżcie zapłacić za Gwiazdę i zapewnić jej troskliwą opiekę. To leciwa klacz, wymaga pełnej diagnostyki. Potrzebne są środki na kowala, weterynarza, na odrobaczenie i szczepienie, na dobrej jakości pasze i witaminy dla starych koni, na zimową derkę. 

Dziś dla Gwiazdy liczy się każda złotówka. 


Fundacja Centaurus działa w imieniu zwierząt od 2006 roku. Jest organizacją non profit. Centaurus to blisko 1000 ocalonych koni, 50 osiołków, paręset psów, wiele kotów, liczne zwierzęta gospodarskie. One wszystkie żyją dzięki takim osobom jak Ty. Bez tego wsparcia ratowanie nie byłoby możliwe. Bardzo Ci za wszystko dziękujemy!

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Fundacja Centaurus - awatar

  Fundacja Centaurus

  15.04.2020
  15.04.2020

  Kochani ❤ ostatnie dni owocowały w pomoc od Was. Dziękujemy! Czekamy, aż słońce powróci. 🌞 Prosimy, pamiętajcie o azylu, to dzięki Wam w ogóle ciągle tu jesteśmy. 🌺 Bez Was nie pójdziemy dalej! Bardzo potrzebujemy Waszej pomocy. Dla tych zwierząt liczy się dziś każdy grosz. Pomóż, jeśli możesz: https://pomagam.pl/centaurus

  Zdjęcie aktualizacji 47 751

Komentarze


 • Krystyna K. - awatar

  Krystyna K.

  02.01.2019
  02.01.2019

  Jesteście wspaniali. Wszystkiego co najpiękniejsze w Nowym 2019 Roku życzy Wam i zwierzakom Krystyna K.

 • Agnieszka. - awatar

  Agnieszka.

  19.12.2018
  19.12.2018

  Powodzenia!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  18.12.2018
  18.12.2018

  Niech obojętność odejdzie stąd, a zagości troska i nadzieja.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  18.12.2018
  18.12.2018

  Spokojnych Świąt

 • Ania Strak - awatar

  Ania Strak

  18.12.2018
  18.12.2018

  Powodzenia

9 430 zł  z 9 000 zł (Cel)
Wpłaciło 155 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 155

Katarzyna - awatar
Katarzyna
20
Wrona - awatar
Wrona
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Joanna - awatar
Joanna
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!

Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij