Co zrobić przed startem zbiórki?

Opublikowano 03 marca 2023 przez Marta

Przed uruchomieniem zbiórki internetowej warto przeanalizować kilka kluczowych kwestii, które zapewnią sukces prowadzonej akcji. Bardzo istotne jest, aby odpowiednio przygotować strategię, która pozwoli dotrzeć do jak największej liczby darczyńców i w skuteczniejszy sposób zebrać środki. Zatem – zanim uruchomisz zbiórkę:

Określ cel zbiórki

Jasno sprecyzuj, na co będą przeznaczone zebrane środki. Pomaga to zbudować zaangażowanie społeczności oraz zwiększyć zaufanie darczyńców.

Przygotuj materiały do zbiórki

Odpowiednio dobrane materiały to podstawa sukcesu zbiórki. Stwórz opis swojej zbiórki – przekonujący i zachęcający do wsparcia. Jak to zrobić? Tutaj uzyskasz wszystkie niezbędne informacje: https://pomagam.pl/blog/angazujacy-opis-zbiorki-jak-poruszyc-innych/

Stwórz zdjęcia i/lub filmy, które obrazują cel zbiórki. Kiedy potencjalny darczyńca zobaczy Twoją  zbiórkę, pierwszą rzeczą, która rzuci się w jego oczy, będzie zdjęcie. To wtedy najczęściej zapada decyzja o kliknięciu w zbiórkę lub pójściu dalej. Dlatego pierwsze wrażenie jest tutaj tak kluczowe.

Jeżeli osoba, której dotyczy zbiórka, jest chora i przechodzi leczenie, dodaj zdjęcie ze szpitala. Jeżeli zbiórka dotyczy osoby z niepełnosprawnością, dodaj zdjęcie, które pokazuje jej zmagania z chorobą. Robienie zdjęć w tak trudnych chwilach z pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednak fotografie powinny obrazować opowiadaną historię. Sprawia to, że budujesz więź z odbiorcą – potencjalni darczyńcy mogą wczuć się w Twoją historię. Staje się ona dla nich bardziej autentyczna.

Jeśli zbierasz na zwierzaka lub schronisko, opublikuj jego zdjęcie. Zamieść zdjęcie przedstawiające Ciebie razem ze swoim ukochanym kotem lub psem. Niech darczyńcy widzą łączącą Was więź. Jeśli zwierzak jest w trakcie leczenia, doznał jakichś urazów lub choruje, zrób zdjęcie, które obrazuje jego sytuację.

Gdy natomiast celem zbiórki jest remont lub odbudowa domu np. po pożarze, to postaraj się o zdjęcie prezentujące poszkodowaną rodzinę na tle zniszczonego domu, zdjęcie prezentujące poszkodowaną rodzinę wewnątrz spalonego domu, kolaż 2 zdjęć: zdjęcie rodzinne zestawione ze zdjęciem spalonego domu, zdjęcie rodzinne pogorzelców i/lub zdjęcie pokazujące skalę zniszczeń (ujęty cały dom, a nie parapet w kuchni lub zerwany dach na strychu). 

Tutaj przeczytasz więcej o tym, jak dobrać odpowiednie zdjęcia do zbiórki: https://pomagam.pl/blog/zdjecie-zbiorki-internetowej-jak-dobrac

Określ kwotę zbiórki

Określ realistyczną kwotę celu zbiórki, a w opisie uzasadnij, dlaczego potrzebujesz akurat takiej sumy i na co zostaną wydane zebrane pieniądze.

Zadbaj o promocję 

Przed uruchomieniem zbiórki warto zacząć budowanie bazy potencjalnych darczyńców. Stwórz swoje profile w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, TikTok), wykorzystaj newslettery, strony internetowe, fora internetowe, blogi, aby zwiększyć widoczność Twojej zbiórki. Opowiadaj w nich swoją historię. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik o tym, jak promować zbiórkę na Facebooku: https://pomagam.pl/blog/promowanie-zbiorki-na-facebooku/

Przygotuj bazę mediów 

Utwórz listę dziennikarzy i dziennikarek oraz redakcji, z którymi skontaktujesz się po uruchomieniu Twojej zbiórki. Każde publikacja w mediach to kolejny krok do sukcesu zbiórki.

Sprawdź poradnik, jak zainteresować media zbiórką: https://pomagam.pl/blog/zbiorka-w-mediach/

Poszukaj w internecie osób, które zbierały na podobny cel, co Ty

Być może takie osoby mają grupy darczyńców, które chętnie wsparłaby także Twoją zbiórkę. Osoby, które zbierały na podobny cel mogą podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem. Może będą miały jakieś cenne wskazówki.

Porozmawiaj z rodziną i znajomymi

Zapytaj ich o rady lub sugestie. Zróbcie “burzę mózgów”. Może ktoś wpadnie na pomysł, którego jeszcze nikt wcześniej nie wymyślił.

Stwórz sieć osób/wolontariuszy zaangażowanych w Twoją zbiórkę

Takie osoby na pewno pomogą Ci w promocji zbiórki, w organizacji wydarzeń, w wymyślaniu kolejnych pomysłów i docieraniu do coraz większej liczby darczyńców. W grupie zawsze raźniej!

Pamiętaj, że zbiórka internetowa wymaga poświęcenia czasu i uwagi, aby osiągnąć sukces. Dlatego warto dokładnie przemyśleć strategię i wdrożyć ją w życie, aby osiągnąć zamierzone cele. Kliknij poniżej i załóż swoją zbiórkę! 

STWÓRZ ZBIÓRKĘ

A jeśli nie masz jeszcze założonej zbiórki w naszym serwisie i nie wiesz jak to zrobić, sprawdź nasz kanał na YouTube, gdzie podpowiadamy, jak to zrobić:

Jak założyć zbiórkę?

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij