"Osoby z doświadczeniem uchodźczym są wśród nas" - wywiad z Fundacją Ocalenie

Magdalena
07 maja 2024
O działalności Fundacji Ocalenie opowiedziała nam Teresa Kasprzak
O działalności Fundacji Ocalenie opowiedziała nam Teresa Kasprzak

Fundacja Ocalenie od ponad 20 lat wspiera osoby z doświadczeniem migracyjnym, w tym uchodźczym w budowaniu nowego życia w Polsce. O działaniu fundacji opowiedziała nam Teresa Kasprzak Specjalistka ds. Partnerstw / Komunikacji i Fundraisingu

Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez Waszą organizację?

Fundacja Ocalenie od ponad 20 lat wspiera osoby z doświadczeniem migracyjnym, w tym uchodźczym w budowaniu nowego życia w Polsce. A to wsparcie przyjmuje bardzo różne formy. W Warszawie, Łodzi i Łomży prowadzimy Centra Pomocy Cudzoziemcom (CPC) - to miejsca, w których osoby mogą uzyskać pomoc w kontaktach z urzędami, szkołami, ochroną zdrowia i w różnych trudnościach życia codziennego. Mogą również zapisać się na konsultację z doradczynią zawodową, prawnikiem czy też umówić siebie lub dziecko na konsultację psychologiczną bądź psychiatryczną. CPC to taka pierwsza linia wsparcia — pracują w nim osoby, które same mają doświadczenie migracji i wiedzą, z jakimi wyzwaniami wiążę się układanie sobie życie w nowym miejscu, często bez znajomości języka i wiedzy o polskim systemie prawno — administracyjnym.

Fot. Marcin Obara


Inne formy wsparcia to m.in. pomoc rzeczowa w naszym free shopie, darmowe kursy polskiego, programy integracyjno-mieszkaniowe, świetlice, program tutoringowy dla dzieci i młodzieży z rodzin uchodźczych. Staramy się, aby nasza pomoc była długoterminowa i systemowa — to kluczowe, bo układanie swojego życia na nowo w obcym miejscu, po trudnych, niekiedy traumatycznych doświadczeniach, to praca na długie lata. Czasem jednak nasze działania przyjmują też charakter interwencyjny — tak było np. w pandemii, gdy po raz pierwszy zaczęłyśmy udzielać pomocy żywnościowej, czy po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, gdy uruchomiłyśmy interwencyjną pomoc mieszkaniową i działania dla dzieci w punktach recepcyjnych. Od 2021 roku stale działamy też na pograniczu polsko — białoruskim.


 W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?

Nasze działania nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie darczyńców i darczyń indywidualnych, którzy i które dołączają do naszych zbiórek, przekazują nam swoje  1,5% podatku, wpłacają darowizny jednorazowe lub cykliczne. Te ostatnie są dla nas szczególnie cenne, bo pozwalają nam stabilnie prowadzić działania i szybko reagować na sytuacje kryzysowe. Otrzymujemy także wsparcie finansowe i rzeczowe od partnerów biznesowych, a także korzystamy ze środków europejskich, grantów rządowych i samorządowych.

Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do Waszej strategii fundraisingowej?

Pamiętnym momentem była zbiórka ostatniej szansy na Pomagam.pl, którą uruchomiłyśmy kilka lat temu w związku z ryzykiem zamknięcia naszego Centrum Pomocy Cudzoziemcom. W kilka dni udało nam się zebrać prawie 100 tys. zł, co pozwoliło nam utrzymać Centrum w momencie kryzysu. Ale crowdfunding to nie tylko sposób reakcji na kryzysy, ale także ważne wsparcie naszych stałych działań. Jest to opcja, którą szczególnie doceniają nasi partnerzy biznesowi. Dzięki obecności na portalu mogą oni zakładać własne zbiórki i promować je np. wśród swoich osób pracowniczych. Z takiej możliwości korzystają także indywidualne osoby darczyniące.


Jakie są Wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?

Wyzwań jest wiele, ale jednym z podstawowych jest stabilność finansowania. Zazwyczaj na największe wsparcie osób i firm możemy liczyć wtedy, gdy wydarza się kryzys. I bardzo to doceniamy, bo w przeciwnym wypadku, nie byłybyśmy w stanie tak szybko uruchomić działań humanitarnych na pograniczu polsko — białoruskim, czy też otworzyć przestrzeni dla dzieci na granicy polsko — ukraińskiej już w ciągu 2 tygodni po pełnoskalowe inwazji. Ale kryzysy mają to do siebie, że ich skutki są obecne przez wiele lat. Osoby, które przeszły przez granicę w 2021 roku i zostały w Polsce, wciąż potrzebują naszego wsparcia prawnego, psychologicznego czy rzeczowego. To samo dotyczy osób uchodźczych z Ukrainy. Długoterminowe działania wymagają stabilnego finansowania — dlatego tak cenne jest dla nas wsparcie cykliczne, choćby w niewielkiej kwocie.


Dlaczego warto wspierać Waszą działalność?

Osoby z doświadczeniem uchodźczym są wśród nas. Mają mnóstwo wyzwań i trudności, ale także dużo do zaoferowania. A nasze państwo od lat nie jest ani trochę zainteresowane wspieraniem ich w integracji, aktywnym włączeniem ich w tkankę społeczną, tak by mogły pracować zgodnie ze swoimi kompetencjami, rozwijać się, żyć na godnym poziomie, być spokojni i spokojne o przyszłość swoich dzieci. Przeciwnie — od lat obserwujemy, jak łamane są prawa człowieka, co dobitnie pokazuje trwający na pograniczu polsko-białoruskim kryzys. Jeśli więc państwo zawodzi, do akcji wkraczają organizacje pozarządowe. 

W Fundacji Ocalenie mamy ogromne doświadczenie we wspieraniu osób cudzoziemskich i wiemy, jak robić to skutecznie. A każdy ich sukces – jak choćby podjęcie pracy, podniesienie kompetencji językowych, uzyskanie prawa pobytu, ukończenie szkoły – utwierdza nas w przekonaniu, że nasze wysiłki mają sens. Oczywiście nie możemy działać w pojedynkę, dlatego zachęcamy wszystkie osoby, które podzielają nasze wartości, do dołączenia do naszej misji. Można wspierać nas finansowo i rzeczowo, angażować się w wolontariat, a nawet, o ile mieszkamy w Warszawie lub okolicach — ugościć osobę z doświadczeniem uchodźczym w swoim domu w ramach programu Refugees Welcome Polska.

Wesprzyj Fundacje Ocalenie na Pomagam.pl

Fundacja Ocalenie

Zobacz inne wywiady z fundacjami:

Wywiad ze Stowarzyszeniem Bezdomny Kundelek

Wywiad z Fundacją Viva

Wywiad ze Stowarzyszeniem Amazonek  

 


Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij