5 mitów na temat crowdfundingu

Opublikowano 18 marca 2022 przez Kamila

Czy crowdfunding jest czasochłonny? Czy założenie zbiórki jest skomplikowane? Czy pomaganie innym jest trudne? Czy proszenie o pomoc zawsze związane jest ze wstydem? Są różne mity na temat crowdfundingu. Postaramy się obalić kilka z nich.

1. Założenie zbiórki zajmie dużo czasu

Zastanowienie się, czy założyć zbiórkę i czy będzie to najlepszy sposób na sfinansowanie naszego celu faktycznie może zająć się chwilę. Ale gdy jesteśmy zdecydowani, żeby ją założyć, to samo jej założenie nie jest trudne ani czasochłonne

Wystarczy napisać, jaki jest cel zbiórki, ustalić kwotę, którą chce się uzbierać, dodać opis oraz zdjęcia. I właściwie to wszystko. Jeśli zajmujemy się sprawą od dawna lub jest nam ona bliska i mamy pod ręką wszystkie materiały powinno zająć nam to nie więcej niż kwadrans. 

Założenie zbiórki w serwisie Pomagam.pl jest łatwie i zajmuje dosłownie kilka minut. Sprawdź jak założyć swoją pierwszą zbiórkę.

Jak założyć zbiórkę?

2. Nie wypada tak prosić o pieniądze dla siebie

Z proszeniem bywa ciężko, bo zostaliśmy wychowani tak, że wydaje nam się, że nie wypada prosić o pomoc. A jednocześnie tak, żeby tę pomoc nieść. Jest to dość pokrętne rozumowanie. Bo czy to znaczy, że z osobami, którym pomagamy, jest coś nie tak? Oczywiście, że nie. Po prostu są w sytuacji, w której potrzebują pomocy.

Każdy z nas znalazł się kiedyś w trudnej - w ten czy inny sposób - sytuacji. I każdy z nas może się w niej znaleźć ponownie. Brzmi trochę złowrogo, ale znowu działa to w drugą stronę: czasem możemy komuś bardzo pomóc, robiąc niewielką rzecz.

Możesz mieć pewność, że są osoby, które chcą wspierać innych. Ale żeby móc to robić, muszą wiedzieć, kto takiego wsparcia potrzebuje. 

Pamiętaj, proszenie innych o wsparcie to nie powód do wstydu. Jeżeli jednak masz jeszcze wątpliwości, przeczytaj nasz tekst na blogu, w którym odpowiemy na Twoje pytania:

Czy to wstyd założyć zbiórkę?

3. Crowdfunding jest tylko poważne cele

Każdy cel, na który chcesz zbierać, jest ważny. Pomimo tego, że napisaliśmy o tym wprost na stronie głównej, wiele osób uważa, że nie może zbierać pieniędzy na portalu w "małych" sprawach. Należałoby najpierw ustalić, które sprawy są małe, a które duże. Gdzie jest ta granica? Każda potrzeba jest ważna, tak samo jak każde marzenie.

4. Crowdfunding jest nieskuteczny

A co jak nikt nie wpłaci? To częsta wątpliwość, dlatego warto pamiętać, że nie da się skończyć zbiórki z kwotą niższą niż się zaczęło.

Jeśli napiszesz w zrozumiały sposób, na co zbierasz, a utworzonej zbiórki nie schowasz gdzieś daleko na końcu internetu, zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce Cię wesprzeć. Może to nie będzie pierwsza osoba, może nawet nie dwudziesta, ale w końcu trafisz na tę jedną, która będzie chciała pomóc. Jedynym Twoim zadaniem jest zwiększenie prawdopodobieństwa znalezienia tej osoby i jej podobnych. 

Zakładając zbiórkę na Pomagam.pl, dostajesz od nas garść porad, jak krok po kroku przygotować ją dobrze. Wejdź na naszego bloga i dowiedz się więcej:

Dajemy Ci także narzędzia do jej promowania - im większy zasięg, tym większa skuteczność zbiórki! By ułatwić Ci promocję dodaliśmy przycisk "Udostępnij". Znajduje się on po prawej stronie, pod przyciskiem "Wpłać teraz". Możliwości jest mnóstwo - social media, e-mail, plakat z kodem QR... a może widget? Sprawdź sam/a!

Jak wypromować zbiórkę?

Pamiętaj również, że warto promować również zbiórkę poza serwisem Pomagam.pl - zarówno w internecie, jak i offline. Na naszym blogu możesz dowiedzieć się więcej:

5. Crowfunding jest skomplikowany

Nie musi być. Dzięki takiej platformie do zakładania zbiórek jak nasza crowdfunding jest dostępny dla każdego.

Nie musisz martwić się o budowę strony, sprawy techniczne, umowy z bankami czy operatorem płatności - to wszystko przygotowaliśmy za Ciebie. Wygodny kreator zbiórki poprowadzi Cię przez wszystkie kroki tworzenia jej, a darczyńcy mogą w bezpieczny sposób wpłacać na nią różnymi metodami, także blikiem i kartą! 

Jeśli potrzebujesz pomocy, sprawdź nasz kanał na YouTube, na którym przygotowaliśmy instrukcje, by pomóc Ci w jeszcze lepszym prowadzeniu Twojej zbiórki!

Jak dodać konto bankowe?


Masz jeszcze jakieś wątpliwości? W razie czego zawsze możesz do nas napisać. Jednak mamy nadzieję, że chociaż część z Was po przeczytaniu tego tekstu stała się pogromcami zbiórkowych mitów. 

ZAŁÓŻ ZBIÓRKĘ!

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij